سوسک وب نشین
تفکرات یک مهاجر غیرقانونی و بی خانمان وب
سه شنبه 26 تیر 1386
تسلیم

شیوه ی جدید فیلـ‌ترینگ مخابرات

فیلـ‌ترینگ مخابرات، وارد حساس ترین مرحله ی خود، شده است. در این مرحله، دیگر یک سایت یا یک وبلاگ، به طور مستقیم فیلـ‌تر نمی شود؛ بلکه عملاً به صورت غیر مستقیم، تک تک وبلاگ ها و وبسایت های اینترنت فیلـ‌تر شده اند!

مقدمه ای بر فیلـ‌ترینگ در ایران

در گذشته، هدف از فیلـ‌ترینگ، جلوگیری از مراجعه به سایت های غیراخلاقی و به اصطلاح "سک سی" بوده است. هر چند که در کشورهای پیشرفته نظیر ایالات متحده ی آمریکا، حتی چنین سایت هایی هم توسط دولت فیلـ‌تر نمی شوند؛ بلکه شیوه ی اصلی مقابله با آنها، فیلـ‌ترینگ خانگی یا فیلـ‌تر کردن سایت های غیراخلاقی توسط خود خانواده ها و به وسیله ی نرم افزارهای مخصوص است.

اما به خاطر عقب ماندن والدین ایرانی از علم رایانه، امکان فیلـ‌ترینگ خانگی در ایران محیا نیست. در این شرایط است که فیلـ‌ترینگ هدفمند و صحیح سایت های غیر اخلاقی کاملاً به سود و منفعت کاربران خانگی می نماید.

اما

می دانیم ۱۵ میلیون سایت اینترنتی تا به امروز فیلـ‌تر شده اند؛ و همان طور که ذکر آن رفت فقط و فقط فیلـ‌ترینگ "سایت های غیراخلاقی" مجاز و مشروع است. در این هنگام، این سوال برای هر کاربری پیش می آید که " آیا ۱۵ میلیون سایت اینترنتی، سایت های سک سی هستند؟" و "آیا واقعاً چیزی حدود ۱۵٪ از کل سایت های اینترنتی مبتذل و مستجهن می باشند؟" که پاسخ حتی برای کوته نظران مسئول فیلـ‌ترینگ کشور نیز کاملاً واضح است! در مجموع شاید چیزی حدود ۲۰,۰۰۰ سایت اینترنتی، سایت های مستهجن باشند. و در حدود ۱۰۰۰۰سایت هم، سایت های تند سیاسی. بر همین اساس، تعداد سایت های فیلـ‌تر شده، در مجموع باید چیزی کمتر از ۳۰۰۰۰ سایت باشد؛ پس این ۱۵ میلیون سایت، از کجا پیدا شده اند؟ نکند واقعاً این چند میلیون سایت به صورت تصادفی از بین سایت های اینترنتی گلچین شده اند؟

اگر قرار بر گلچین کردن تصادفی سایت ها بود که دیگر نیازی به شرکت های ارائه دهنده ی خدمات نرم افزاری فیلـ‌ترینگ نبود! این شرکت ها مسئول فیلـ‌تر کردن هدفمند سایت ها هستند نه فیلـ‌تر کردن هر سایت یا وبلاگی که از محبوبیت بالایی برخوردار است. ولی در حال حاضر وضع کاملاً به عکس است! سایت ها بر اساس موضوع خود فیلـ‌تر نمی شوند. بلکه به خاطر "محبوبیت" خود فیلـ‌تر می شوند. هر سایت و وبلاگی بعد از اینکه محبوب شد، چه سیاسی باشد و چه نباشد، چه سک سی باشد و چه نباشد، خطر فیلـ‌ترینگ، تهدیدش می کند!

شیوه ی جدید فیلـ‌ترینگ مخابرات

و اما شیوه ی جدید فیلـ‌ترینگ : فیلـ‌ترینگ غیر مستقیم! در مورد وبلاگ خودم مثال می زنم. بخش تصاویر وبلاگ من، مهم ترین بخش اونه! در حالی که سایت هایی نظیر DivShare و فلیکر به عنوان بزرگترین سایت های "به اشتراک گذاری تصاویر" فیلـ‌تر شده اند؛ به نظر شما، من باید تصاویر خود را بر سر قبر مسئولین فیلـ‌ترینگ آپلود کنم؟ متاسفانه بخش مهمی از وبلاگم از کار افتاده! (به نوشته ی اول من مراجعه کنید. نوشتم که مهم ترین بخش محتوایی در این وبلاگ، تصاویر خواهند بود.)

یا فقط تصور کنید! وقتی سایت دلیشز فیلـ‌تر شده است؛ من چه طور باید بخش های تگ گذاری، لینکدونی و آرشیو موضوعی وبلاگم رو به دلخواه طراحی کنم؟ هیچ راهی وجود ندارد! عملاً بخش دیگری از وبلاگ من هم به طور غیرمستقیم، فیلـ‌تر شده است!

یا فکر کنید! وقتی سایت هایی نظیر دلیشز، Neatorama و... فیلـ‌تر شده اند که منابع اصلی مقالات من می باشند؛ من چه طور می توانم مقالاتم را پیدا کنم؟ و اگر پیدا کردم آیا جرئت می کنم به یک منبع لینک بدهم؟ در حالی که می دانم لینک دادن به یک سایت فیلـ‌تر شده، فیلـ‌تر شدن وبلاگ را به همراه دارد؟ حالا تکلیف من چیست؟ بله! بخش محتوای وبلاگ من هم مورد تهاجم فیلـ‌ترچی ها قرار گرفته!

بخش لینکدونی وبلاگ را چه کار کنم؟ راه حلی نیست! چون اگر به صورت تصادفی به یک سایت که در آینده فیلـ‌تر می شود لینک بدهم، وبلاگم فیلـ‌تر می شود. یا اگر خواستم یک مقاله ی علمی درباره ی "عسل" یا یک مقاله ی آموزشی درباره ی "مسائل جنسی" بنویسم چاره چیست؟ هیچ چاره ای وجود ندارد! چون علاوه بر تصاویر، آرشیو موضوعی وبلاگ و لینکهای وبلاگم، حتی تک تک کلماتم هم ممکن است در بخش ممنوعه ی فیلـ‌ترچی ها قرار گرفته باشد!

دوستان عزیز، بدانید و آگاه باشد که امروز، همه ی ما فیلـ‌تر شده ایم! من طرفدار فیلـ‌ترینگ سایت هایی نظیر بالاترین، روزآنلاین و BBC فارسی هستم. اما با فیلـ‌تر شدن سایت هایی نظیر DivShare ، فلیکر، Neatorama و دلیشز مخالفم!

خب! کو گوش شنوا؟ کو یک جنبش کوچک از بزرگان وب فارسی!؟ نه! خبری نیست! باید فیلـ‌ترینگ را تحمل کرد! قطعاً "دکتر مجیدی" عزیز علاقه داره که به تک تک جاهایی که وبلاگ ایشون رو، وبلاگ سال انتخاب کردند، لینک بده، اما دوست نداره که به نوشته هایی که یک جنبش اینترنتی بر ضد فیلـ‌ترینگ رو هدایت می کنن، لینک بده یا حتی چنی جنبشی رو سر و سامون بده! دکتر عزیز! خود تو هم در معرض فیلـ‌ترینگی! چون تو محبوبی! و همین برای فیلـ‌ترینگ کافی است...

پایان

پی نوشت ۱. من تسلیم شدم! مبارزه ای وجود نداره. وضعیت هرگز تغییر نخواهد کرد.

پی نوشت ۲. این وبلاگ هم تسلیم شد! تا اطلاع ثانوی این وبلاگ تعطیل است! چون نه متن، نه عکس، نه فایل، نه لینک و نه حتی ساده ترین محتوایی را نمی توانم در اینجا قرار دهم!

پی نوشت ۳. شاید یک روز برگشتم. ولی خیلی روی آن حساب باز نکنید! اگر قصد چنین کاری داشتم؛ از طریق وبلاگ هایتان بهتان خبر می دهم! اگر

پی نوشت ۴. بی خیال! دوباره برگشتم!

لینک ثابت
ارسال شده در سه شنبه 26 تیر 1386 و ساعت 12:07 ب.ظ | مطالب مرتبط ,
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic